5 skutecznych sposobów na oszczędzanie

Chciałbyś wybrać się na egzotyczne wakacje, kupić nowy sprzęt elektroniczny albo wyremontować mieszkanie, ale brakuje Ci pieniędzy? Doradzimy Ci, jak skutecznie oszczędzać i zarządzać domowym budżetem. Poznaj najlepsze sposoby, dzięki którym brak gotówki już dłużej nie będzie Twoim problemem.

 

Jak oszczędzać pieniądze?

Regularność, również w przypadku oszczędzania, odgrywa kluczową rolę. Oszczędzanie pieniędzy musi stać się naszym nawykiem – wtedy będzie ono najbardziej efektywne. Systematyczne odkładanie uprzednio określonych kwot oraz rozsądne gospodarowanie domowym budżetem, sprawi, że bez problemu pokryjemy nasze rutynowe, miesięczne wydatki, a także nie będziemy musieli już dłużej odmawiać sobie małych przyjemności.

Nie wiesz, jak zacząć oszczędzać? Oto 5 niezwykle skutecznych metod, które z pewnością ułatwią Ci ten proces.

 

Twórz listy zakupów

Zdarzało Ci się wrócić z zakupów z produktami, których wcale nie planowałeś kupić? Na pewno tak – to właśnie m.in. takie sytuacje sprawiają, że Twój portfel staje się coraz szczuplejszy. Aby temu zapobiec, zawsze przed wyjściem do sklepu twórz rzetelną listę zakupów i stosuj się do następującej zasady – jeśli jakiegoś produktu na niej nie ma, nie może on znaleźć się w Twoim koszyku. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że wymaga to ogromnego samozaparcia i silnej woli, ale wierzymy, że jesteś w stanie to zrobić. Zapisuj swoje miesięczne wydatki – jeśli zastosujesz się do naszej porady, czeka Cię pozytywne zaskoczenie. Kupując przez internet, porównuj ceny produktów. Doskonałym rozwiązaniem będzie robienie zakupów na dużych platformach handlowych np. Shopon. Tutaj w jednym miejscu będziesz mógł porównać setki podobnych produktów, dzięki czemu z łatwością wybierzesz najtańszy produkt, który jednocześnie spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

 

Kupuj w second-handach

Aby nieco poprawić swoją sytuację finansową, warto zamienić zwykłe sklepy na second-handy – w ten sposób można naprawdę wiele zaoszczędzić. Można w nich kupować zarówno używaną odzież, jak i wyposażenie do domu, czy też sprzęt elektroniczny lub książki. Warto zaznaczyć, że poza aspektem finansowym takie rozwiązanie ma również inną zaletę – w second-handach bardzo często można trafić na oryginalne, jedyne w swoim rodzaju przedmioty, których nie znajdziemy w zwykłych sieciówkach.

 

Załóż skarbonkę

Bardzo dobrym sposobem na zaoszczędzenie kilkudziesięciu złotych miesięcznie, jest powrót do czasów dzieciństwa – załóż domową skarbonkę i pod koniec dnia wrzucaj tam uzbierane monety. Dodatkowo, możesz przyjąć też następującą zasadę: do skarbonki wrzucaj konkretną kwotę, ilekroć odmówisz sobie jakiejś zachcianki. Przykładowo, jeśli zrezygnujesz z zakupu batonika, ponieważ uznasz, że jest to tylko chwilowa potrzeba, wpłać do niej kwotę, którą tym sposobem zaoszczędziłeś.

Kupuj na wyprzedażach

Oszczędzanie to również wypatrywanie atrakcyjnych okazji cenowych, czyli czekanie na wyprzedaże – w szczególności w sklepach odzieżowych. Nie zawsze mamy taką możliwość, ale zdecydowanie warto uzbroić się w cierpliwość i poczekać na przeceny – niekiedy można takim sposobem zaoszczędzić nawet połowę początkowej ceny.

 

Dostosuj wydatki do swoich zarobków

Jeśli oszczędzasz, wydawaj mniej niż zarabiasz – to podstawowa zasada. Warto założyć konto oszczędnościowe, na które co miesiąc będziesz przelewać uprzednio określoną część swojej wypłaty. Jej wysokość odpowiednio dopasuj do swoich potrzeb, na samym początku może być to przykładowo 5% − zdecydowanie ułatwi Ci to proces oszczędzania i gospodarowanie pieniędzmi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two × four =