Karta czy gotówka?

Pójście z duchem czasu to nie tylko podążanie za trendami mody czy posiadanie supernowoczesnego telefonu i komputera, ale także sposób, w jaki płacimy za nasze zakupy. Choć karty płatnicze stają się z roku na rok coraz bardziej popularne, wiele osób nadal woli płacić gotówką. Dlaczego tak się dzieje? Przyjrzyj się temu krótkiemu spisowi wad i zalet obu środków płatniczych i sam zdecyduj, który będzie najlepszy dla Ciebie.

Karta płatnicza

Dokonywanie płatności za pomocą karty jest coraz popularniejsze. Dla wielu osób takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne, dlatego jeśli jest taka możliwość, na jego rzecz rezygnuje z płatności gotówką. Jednak warto podkreślić, że poza bezsprzecznymi zaletami, ma również pewne wady.

Zalety:

 • Pojedyncza karta płatnicza zajmuje w Twoim portfelu o wiele mniej miejsca niż plik banknotów i jest zdecydowanie lżejsza niż stos monet; płacąc nią oszczędzasz sobie nerwowego przeliczania pieniędzy w kolejce do kasy.
 • Zgubioną bądź skradzioną kartę możesz zablokować w banku, dzięki czemu niemożliwym będzie wypłacenie jakiejkolwiek sumy z Twojego konta; nawet jeśli tego nie zrobisz, blokujący dostęp do karty kod PIN w większości przypadków powinien zabezpieczyć ulokowaną na koncie sumę.
 • Większość banków ma swojej ofercie specjalne promocje i zniżki przeznaczone dla tych spośród swoich klientów, którzy posługują się kartami płatniczymi. Warto dowiedzieć się jak najwięcej na ich temat przy okazji zakładania karty.

Wady:

 • Płacąc w ten sposób nie wydajesz realnych pieniędzy, co potencjalnie naraża Cię na poważniejsze wydatki – możesz dokonywać większych oraz droższych zakupów, nie będąc tego świadomym.
 • Korzystanie z karty jest płatne – każdy bank pobiera raz na miesiąc z Twojego konta pewną określoną procentem sumę pieniędzy w zamian za jej posiadanie.
 • Wszystkie wydatki poczynione tą metodą są śledzone przez specjalny system komputerowy, który zapisuje co, gdzie i kiedy kupujesz; świadomość bycia w jakiś sposób inwigilowanym może być dla użytkownika karty płatniczej niekomfortowa z psychologicznego punktu widzenia.
 • Choć sytuacja zmienia się wręcz z dnia na dzień, wciąż istnieją sklepy czy lokale, które najzwyczajniej w świecie nie akceptują płatności kartą; z kolei w innych miejscach zapłacenie za jej pośrednictwem jest możliwe jedynie w przypadku dokonania zakupów, których wartość przekracza określoną kwotę (często jest to suma 20 złotych).

Gotówka

Karty płatnicze nie wyparły jeszcze całkowicie gotówki. Są bowiem sytuacje, w których znaczącą przewagę ma ten drugi sposób płatności. Przedstawiamy jego zalety oraz wady.

Zalety:

 • Największą zaletą gotówki jest oczywiście fakt, że za jej pomocą zapłacisz wszędzie i w każdej sytuacji, począwszy od automatu, poprzez osiedlowy sklep spożywczy, kończąc zaś na supermarkecie.
 • Banknoty z wizerunkami wybitnych postaci historycznych czy monety zawierające wygrawerowane na sobie symbole narodowe poszczególnych państw są zwyczajnie bardziej estetyczne od karty płatniczej i często stają się towarem kolekcjonerskim. Podpunkt ten należy oczywiście potraktować z przymrużeniem oka 😉

Wady:

 • Tak monety, jak i banknoty, łatwo mogą zostać zgubione lub skradzione – w obu tych przypadkach szansa na odzyskanie straconej sumy jest raczej niewielka.
 • Posługując się gotówką musimy liczyć się z tym, że nasze pieniądze mogły zostać sfałszowane; znane są także przypadki, gdy za ich pośrednictwem przenoszone były różne zarazki czy wirusy.

Piotr Konopelski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × five =