Czym zajmuje się firma windykacyjna?

Trudna jest sytuacja życiowa, w której pożyczyliśmy od kogoś pieniądze – współpracownika, banku, innej instytucji – i nie jesteśmy w stanie ich spłacić. Nie zawsze będzie tak, że do uregulowania należności wezwie nas komornik. Zanim przyjdzie nam zmierzyć się z przedstawicielem prawa, często możemy się spotkać z usługami firmy windykacyjnej – w poniższym artykule dowiesz się o niej najważniejszych informacji.

Czym jest firma windykacyjna?

W jakiej sytuacji możesz się obawiać wizyty pracownika firmy windykacyjnej? Z windykatorem będziesz mieć do czynienia wtedy, kiedy nie zapłacisz komuś za wykonaną usługę, za kupiony towar, za pożyczone fundusze, słowem – będziesz posiadać u kogoś dług i ten ktoś (czyli wierzyciel) wynajmie firmę windykacyjną, by pomogła mu porozumieć się z tobą tak, abyś zwrócił zaległe pieniądze. Narzędzie to, w postaci zatrudnienia windykatora, jest często stosowane przez banki, gdy klient spóźnia się lub odmawia uiszczenia raty w ramach spłaty zaciągniętego kredytu.

Pracownik firmy windykacyjnej jest ekspertem w dziedzinie mediowania pomiędzy stronami konfliktu, a jego celem, kiedy przychodzi do dłużnika, jest wypracowanie takiego porozumienia, w ramach którego należne pieniądze zostaną w pełni zwrócone, a warunki spłaty zadowalałyby zarówno wierzyciela, jak i dłużnika.

Jak wypracować kompromis?

Jako dłużnik możesz wybrać dwie metody dogadania się z windykatorem. Zgadzając się na kompromis polubowny będziesz kontrolowany przez firmę windykacyjną pod kątem tego, czy i jak bardzo wywiązujesz się ze spłaty długu. Lepiej się zorganizować i oddać zaległe pieniądze, ponieważ windykator może uznać, że oszukujesz albo nie wykazujesz chęci współpracy – wtedy twój przypadek będzie rozpatrywał sąd. Wyrok będzie oznaczał kontrolę już nie windykatora, ale komornika.

Prawa i zakazy, którym podlega firma windykacyjna

Osobista wizyta u osoby zadłużonej jest jedną z form tego, jak pracuje windykator. Może jeszcze napisać wiadomość poprzez e-mail, wysłać przypomnienie o istniejącym długu listownie, może wreszcie wykonać telefon. To, czego nie może robić, to stosować jakichkolwiek środków przymusu wobec dłużnika, nie może ci niczym grozić, wchodzić na teren twojej posiadłości, zawłaszczać twojego mienia w imię spłaty długu, nie może rozpowszechniać informacji o tym, że jest wobec ciebie prowadzona sprawa.

Co możesz zrobić?

Jeśli znalazłeś się w sytuacji, gdy masz do czynienia z windykatorem, warto z nim porozmawiać i wypracować kompromis. Odmowa pomocy wobec pracownika firmy windykacyjnej może skutkować tym, że kolejnym razem odwiedzi cię komornik – z nim zaś, ponieważ egzekwuje on prawo, nie będziesz mógł negocjować.

Jak odzyskać dług w Katowicach?

Szukasz rzetelnej i skutecznej firmy windykacyjnej na terenie Śląska? Zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy NOSTRON. Zakres świadczonych przez nich usług obejmuje windykację wierzytelności, pomoc prawną dla firm, ochronę dłużnika i odzyskiwanie należności w Katowicach, Chorzowie i okolicach. Firmę wyróżnia wieloletnie doświadczenie oraz szybkość i skuteczność działań – przekonaj się sam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fifteen + 1 =