Zarobki opiekunek w Niemczech

Czy warto wyjeżdżać do pracy w opiece w Niemczech? Na jaki poziom wynagrodzenia możesz liczyć podejmując pracę u naszych zachodnich sąsiadów w 2020 r? Porównujemy minimalne wynagrodzenia w poszczególnych krajach Europy Zachodniej i podpowiadamy, gdzie najlepiej poszukać pracy za granicą.

Ile może zarobić opiekunka osoby starszej w krajach UE?

Jesteś ciekawy, ile zarabiają opiekunki osób starszych w 2020? Wynagrodzenie opiekunek osób starszych najczęściej oscyluje na poziomie minimalnego wynagrodzenia krajowego. Każdy jednak kraj UE samodzielnie ustanawia poziom minimalnej płacy.

Najniższe płace minimalne w krajach UE w 2020 r.:

 1. Łotwa – 430 euro / m-c
 2. Rumunia – 466 euro / m-c
 3. Węgry – 487 euro / m-c
 4. Chorwacja – 546 euro / m-c
 5. Czechy – euro / m-c
 6. Słowacja – 580 euro / m-c
 7. Estonia – 584 euro / m-c
 8. Litwa – 607 euro / m-c
 9. Polska – 611 euro / m-c

Polska z minimalną krajową pensją na poziomie 2600 brutto plasuje się na 9 miejscu od końca, pod względem najniższej pensji w krajach UE. Biorąc pod uwagę specyfikę pracy opiekuna osoby starszej, należy przyznać, ze minimalne wynagrodzenie może nie być zachęcające do podejmowania tej pracy w Polsce.

Gdzie opiekunka osób starszych zarobi najwięcej?

Dlatego też, wiele osób decyduje się na podjęcie pracy opiekunki w krajach Europy Zachodniej. Tutaj już płaca minimalna jest wyższa, a tym samym pensje opiekunek także atrakcyjniejsze. Najwyższa pensja minimalna obowiązuje w krajach UE w 2020 r:

 1. Luksemburg – 2142 euro / m-c
 2. Irlandia – 1656 euro / m-c
 3. Belgia – 1594 euro / m-c
 4. Niemcy – 1594 euro / m-c
 5. Francja – 1539 euro / m-c

Jeżeli więc postanowisz podjąć pracę bezpośrednio u zagranicznego pracodawcy, będzie on musiał wypłacić Ci wynagrodzenie w wysokości przynajmniej minimalnej krajowej. Oczywiście ostateczne wynagrodzenie będzie uzależnione od formy i długości trwania kontraktu.

Warto wspomnieć, że w kilku krajach UE nie wprowadzono pensji minimalnej. Wynagrodzenia są w tych krajach często regulowane kontraktami zbiorowymi, co oznacza że określone grupy zawodów maję ustalone minimalne poziomy wynagrodzeń w przypadku wykonywania konkretnej pracy. Płacy minimalnej nie wprowadziły m.in. Włochy, Austria, Finlandia, Szwecja czy Dania.

Opieka nad osobą starszą – praca w agencji opiekunek

Wyjeżdżając do pracy za granicę za pośrednictwem polskiej agencji zatrudnienia lub firmy pośredniczącej w zatrudnieniu, nie zawsze musi obowiązywać Cię stawka minimalna kraju, w którym pracujesz. Wszystko uzależnione jest od tego, jaki kontrakt podpiszesz. Jeżeli będzie to praca na podstawie delegowania pracownika, wówczas będzie obowiązywały Cię polskie przepisy prawa.

Nie oznacza to jednak, że wyjeżdżając do pracy do Niemiec przez agencję opiekunek będziesz zarabiał na poziomie minimalnego wynagrodzenia w Polsce. Opiekunki podejmujące pracę w opiece nad osobą starszą najczęściej mogą liczyć na wynagrodzenie na poziomie:

 • 1000 – 1200 euro – opieka nad osobą nie wymagającą specjalnej opieki medycznej. Tyle zarobimy jeżeli nie mamy dużego doświadczenia w opiece lub bardzo słabo znajmy język obcy
 • 1200 – 1400 euro – najczęściej występujący poziom wynagrodzeń w opiece w Niemczech
 • 1400 – 1600 euro – wynagrodzenie na tym poziomie wiąże się najczęściej z pełnieniem stałej opieki nad osobą starszą o złym stanie zdrowia. Podjęcie pracy wymaga wiedzy i doświadczenia w radzeniu sobie z demencja starczą lub alzheimerem.
 • 1600 – 1800 euro – tyle zarobimy jeżeli zdecydujemy się na pracę nad parą seniorów lub będziemy wykonywać pracę o bardzo dużej skali trudności. Ofert pracy dla opiekunek w Niemczech powyżej 1900 euro czy 2000 euro jest niewiele.

Zanim wybierzesz konkretną agencję opiekunek osób starszych, dokładnie przeanalizuj warunki współpracy. Dobre agencje powinny pomóc Ci w:

 • organizacji  zakwaterowania
 • organizacji  wyżywienia
 • zapewnieniu ubezpieczenia dla Ciebie i dla członków Twojej rodziny
 • przygotowaniu do wyjazdu (szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, opieki nad chorym, szkolenia językowe)
 • radzeniu sobie w trudnych sytuacjach, które mogą mieć miejsca podczas pracy w Niemczech

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − thirteen =